Pološílená mise Chorvatsko začíná: doprava na Jadran stojí jak decimetry pražského bytu

Ilustrační

Ilustrační Zdroj: Profimedia

Jiří Liebreich

Rtuť v teploměru pomalu stoupá a s ní i neoblomná touha statisíců Čechů vyrazit do Chorvatska. Jen loni jich přilákalo podle odhadu ministerstva zahraničí na osm set tisíc a ani letos Hrvatska nezklame, věří autobusoví, letečtí a železniční dopravci i cestovní kanceláře. Perla Balkánu pro ně představuje bezpečnou sázku na jistotu, zato cestujícím se může výprava na Jadran značně prodražit.

Šestnáctého ledna dal zelenou svým zeleným autobusům určeným pro noční linky do Chorvatska FlixBus. Do země tisíců ostrovů vyšle desítky strojů svých českých, chorvatských, německých a polských partnerských společností. Češi mohou na jejich paluby nastoupit v sedmi tuzemských městech a bez přestupu doputovat až do sedmnácti různých letovisek. K Rijece a Záhřebu, kam FlixBus jezdí celoročně, postupně přibydou spojení na další úseky pobřeží.

Jako příklad lze zmínit Pulu a další zastávky na Istrii či Splitu a návazné zastávky v Dalmácii. Morava bude mít přímé spojení s ostrovem Krk, s garantovaným přestupem se lze dostat i do Dubrovníku. V hlavní sezoně, tedy od června do září, budou autobusy vyjíždět denně.

VIDEO: Revoluce v kamionové dopravě? Miliardář Vohánka chce změnit trh, svůj projekt přirovnává k Applu

Video placeholder
FLOW: Revoluce v kamionové dopravě? Miliardář Vohánka chce změnit trh, svůj projekt přirovnává k Applu • Zdroj: e15

E15 zapátrala v nabídce FlixBusu a otestovala, jakou cenu by zaplatila klasická rodina, tedy dvě dospělé osoby se dvěma dětmi, pokud by se s tímto dopravcem vydala na zpáteční cestu z Prahy do Splitu. Pokud by vyjížděla v sobotu 12. července v sedm hodin ráno a vracela se o týden později s odjezdem v pět ráno, a volila tedy nejlevnější varianty jízdenek pro tento termín, dohromady by zaplatila necelých třináct tisíc korun.

Konkurenční RegioJet po čtyři roky vypravoval na Jadran i své vlaky, loni tento do značné části marketingový projekt ukončil. Ani letos jej neobnovuje, podnik Radima Jančury upřednostňuje využívání vlaků k propojení Česka a Ukrajiny. Pro výpravu na jih Evropy nabídne přímou autobusovou linku, která začne v Praze, přisednout bude možné v Brně a v Bratislavě.

„Spoj obslouží devět oblíbených letovisek včetně Zadaru, Šibeniku, Trogiru nebo Splitu. V provozu bude od 30. května do 22. září. Na linku nasadíme zcela nové patrové autobusy s pohodlným uspořádáním sedadel v konfiguraci 2+1, které poskytují nadstandardní osobní prostor a komfort srovnatelný s první třídou ve vlaku nebo letadle,“ tvrdí mluvčí Alexandra Janoušek Kostřicová. RegioJet již tradičně láká na poskytnutí některých služeb zdarma, například  zrnkovou kávu z „profesionálního kávovaru“ nebo pítko s chlazenou vodou.

Spoje bude postupně navyšovat, v hlavní sezoně vypraví jednu linku denně. Jízdenky prodává od začátku roku s cenou od 999 korun. Pokud by se chtěla typická rodina vydat na téměř identickou cestu ve výše zmíněných termínech, cena by činila čtrnáct tisíc korun. Pochopitelně platí, že čím je zákazník flexibilnější, například při volbě termínů, tím větší má šanci na získání nižší ceny.

Chorvatsko vlakem i letecky

Ty cestující, kteří preferují pohodlí vlaku, oslovují České dráhy, přestože přímé spoje do Chorvatska nenabízejí. „Nicméně lze využít pravidelné spoje našich partnerských dopravců, na které lze přestoupit z našich vlaků například ve Vídni, Grazu nebo v Linci. Lze i kombinovat více návazných vlaků s více přestupy našich partnerů. ČD pro cesty do Chorvatska na tyto mezistátní spoje s přestupy na zahraniční vlaky prodávají přímé jízdenky,“ říká mluvčí drah Petr Šťáhlavský.

Přímé sezonní spoje provozují zahraniční partneři drah jako slovenská ZSSK nebo rakouská ÖBB: například sezonní noční vlak Bratislava – Vídeň – Split. „Nejrychlejší pak bude cesta kombinující náš vlak Vindobona z Prahy do Vídně nebo Grazu s přestupem na tento sezonní noční vlak. Plánovaná doba cesty je zhruba 19,5 hodiny,“ dodává Šťáhlavský.

Pokud by rodina chtěla pořídit jízdenky na webu ČD pro již zmíněnou modelovou cestu na červenec, cenu by zde nezjistila. Dozvěděla by se, že může dostat více informací po e-mailu, na pokladně drah nebo po telefonu. Redakce e15 zkusila třetí variantu: „Mohu vám nabídnout jízdenky na červen v šedesátidenním předprodeji. Plný mezinárodní doklad pro čtyři osoby (z toho dvě desetileté děti, pozn. red.) na jednosměrnou cestu z Prahy do Splitu by stál 13 162 korun. Když nakoupíte v předprodeji, můžete se dostat i na cenu 7700.“

Údajně velkou poptávku zaznamenává na letech do Chorvatska také Smartwings, byť ji nekonkretizuje. Provoz na trase Praha –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Split společnost zahájila 24. dubna, v létě bude s boeingy 737 létat denně. Letenky prodává už od loňského srpna. „Čím dříve si klient letenku zakoupí, tím příznivější cenu získá,“ sdělují zástupci všech dopravců a ani mluvčí Smartwings Vladimíra Dufková není výjimkou.

Účet za modelovou cestu by rodinu se dvěma dětmi, které Smartwings definuje hranicí do jedenácti let, vyšel na téměř 43 tisíc, cena zahrnuje i odbavená zavazadla o 23 kilogramech. V nabídce je i levnější tarif, který zahrnuje pouze kabinové zavazadlo.

„Z Česka létají do Chorvatska také místní cestovní kanceláře, a to s leteckými společnostmi Smartwings, Ryanair i Croatia Airline. Letecké zájezdy nabízí cestovní kanceláře Čedok, Travel Family nebo Globtour jako zájezdové balíčky, které zahrnují dopravu i ubytování. Ceny za dospělou osobu se obvykle pohybují mezi 20 a 25 tisíci,“ uvádí mluvčí cestovní agentury Invia Jiřina Ekrt Jirušková.

Dodává však, že z pohledu cestovek Chorvatsko jako destinace spíše stagnuje: „Zatímco průměrná cena dovolené v Chorvatsku každoročně stoupá, počet objednávek meziročně mírně klesá.“ Zatímco v roce 2022 činil podíl Chorvatska na všech přes Invii prodaných letních zájezdech pět procent, loni to byla tři procenta. Důvodem může být fakt, že řada turistů preferuje dovolenou po vlastní ose.

OSZAR »