Němečtí automobiloví mistři se v Číně stali pouhými učni. Elektromobily trh rychle proměňují
Největší a nejdůležitější světový trh s osobními automobily dává západním, a obzvláště německým automobilkám pořádně zabrat. Zákazníci v Číně, kde se má dle odhadu společnosti Berylls už v roce 2030 prodávat přes 32 milionů aut, tedy víc než v USA a v západní Evropě dohromady, čím dál více preferují domácí značky na úkor většiny zahraničních. Tedy v segmentu elektrifikovaných aut. Tvrdě na to doplácí Volkswagen, Audi, Porsche, BMW či Mercedes-Benz.
Zatímco většina amerických i evropských zákazníků zatím nahlíží na čistě elektrické vozy spíše skepticky a bez státních příspěvků se do nákupů zrovna nehrne, Číňané mají v preferencích jasno. Motorem růstu čínského trhu s auty je totiž jeho drift k elektromobilitě.
Podíl takzvaných new energy vehicles, kategorie, do které Číňané dlouhodobě počítají čistě bateriová vozidla, plug-in hybridy a auta s vodíkovým pohonem, činil na prodejích nových automobilů předloni 32 procent, loni 46 procent a letos má narůst na až šedesát procent. Jedná se o odhad americké poradenské společnosti AlixPartners, který je navíc v Číně považovaný za spíše konzervativní. Zatímco ještě v roce 2019 se zde prodalo 1,2 milionu aut s alternativními pohony, loni to bylo už necelých jedenáct milionů.
Automobilky, které chtějí hrát významnou roli na největším a rostoucím trhu, kde se loni prodalo přes 23 milionů aut všech možných pohonů, meziročně o pět procent více, se tak musejí přizpůsobit e-trendu. Většina západních a obzvláště německých automobilek má však na vysvědčení z tohoto předmětu blíže k propadnutí než vyznamenání.
Prodeje hovoří jasně: mezi deset značek, které loni prodaly v Číně nejvíce elektromobilů nebo plug-in hybridů, se vešla jen jedna zahraniční, a to americká Tesla. Trhu suverénně dominovala BYD s 3,2 miliony prodaných vozů. Druhá automobilka – ta Elona Muska – následovala s velkým odstupem, udala 636 tisíc aut. Zbytek tvořily výhradně domácí značky jako například Wuling, Li Auto nebo Chery.
A Němci? Nejlépe si vedla značka Volkswagen na jedenácté příčce s 201 tisíci prodanými vozy. Ostatní jako BMW, Mercedes-Benz, Audi či Porsche u čínských zákazníků lavírovaly, jak vyplývá z tabulky výše. Do vývoje sice pumpují obrovské finanční prostředky v řádu desítek miliard eur, stejně tak ale činí i asijská konkurence. Výsledkem je, že se ani v letošním roce nečeká výraznější přeskupení pozic na čínském trhu.
VIDEO: Revoluce v kamionové dopravě? Miliardář Vohánka chce změnit trh, svůj projekt přirovnává k Applu, říká ve FLOW

„Během několika let se z automobilových mistrů z Německa stali učni. Většina čínských zákazníků a čínských výrobců už Němce nepotřebuje, a to ani kvůli designu, digitalizaci, technologii výroby, bateriím, a dokonce ani kvůli prestiži,“ říká partner americké poradenské firmy AlixPartners Xing Zhou. Vyjadřuje názor, který sdílí dlouhá řada odborníků mimo jiné i z Česka. Podobně hovoří například viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar.
Koncern Volkswagen, BMW ani Mercedes-Benz v Číně nezáří
„Čínské automobilky začínají přebírat iniciativu na domácím trhu. Mají dlouhodobý plán ho kompletně ovládnout. Již dnes jsou v Číně kapacity na výrobu asi šedesáti milionů aut a další se budují. Mimochodem i proto se čínské automobilky potřebují uplatnit exportem a nejlepší ceny najdou na trzích v EU,“ říká odborník na automobilový průmysl ze společnosti EY Petr Knap.
Rychlost, jakou posilují domácí značky na úkor tradičních západních, dokresluje mimo jiné i fakt, že hned čtyři čínští výrobci, kteří ještě v roce 2019 nevyráběli elektromobily nebo plug-in hybridy, už loni předběhli v prodejích Volkswagen. Ještě před pár lety nemyslitelný kumšt se podařil značkám Galaxy (spadá pod Geely), AITO, Li Auto a Wuling. Prodaly víc než dvojnásobek aut v této kategorii než VW, s výjimkou Galaxy, která udala „jen“ o pár tisíc elektrifikovaných vozů více než německý gigant.
Velkým varovným signálem je pro konkurenty čínských automobilek také tempo, jakým Číňané dobývají byznys s auty obecně – tedy i těmi spalovacími. Zatímco ještě v roce 2019 ovládali zhruba 37 procent čínského trhu, v polovině loňského roku už činil téměř 62 procent, uvádí Čínská asociace výrobců automobilů.
Nejprodávanější elektromobily koncernu Volkswagen v loňském roce:
Podíl německých automobilek klesl ve stejném období z 26 na 16 procent. Velké problémy má v Číně například Porsche, kterému od roku 2022 klesly prodeje aut v kategorii new energy vehicles (elektromobily a plug-in hybridy) na pouhých sedm tisíc.
Podobný sešup utrpělo Audi, a to z předloňských 33 tisíc elektrických či plug-in hybridních vozů na loňských 23 tisíc. Řada automobilek už čínský trh opustila nebo jejich prodeje klesly na marginální úroveň. To se týká například i Škody Auto, pro kterou Čína představovala ještě v roce 2019 největší a nejdůležitější trh. Tehdy tam udala 282 tisíc vozů všech pohonů. Loni v Říši středu prodala jen 36 tisíc vozů.
Čínské elektromobily hrají prim
Z analýzy AlixPartners zřetelně vyplývá, kteří prodejci zákazníky přetahují. Mezi 25 nejprodávanějšími značkami, které nabízejí čistě elektrické vozy a plug-in hybridy, je totiž hned devět start-upů nebo modelových řad, které vstoupily na trh v roce 2019, nebo dokonce později. Lídr trhu BYD například boduje se svou sérií modelů Ocean. Poprvé se objevila v roce 2021, zákazníci tehdy nakoupili téměř třicet tisíc kousků. Loni prodeje překonaly milionovou hranici.
Z růstové trajektorie se těší také Li Auto, Wuling, Leapmotor, Geely, Zeekr, Xpeng a řada dalších čínských značek. Daří se také zdejšímu technologickému gigantu Huawei, který od roku 2023 vyrábí elektromobily ve spolupráci s místními automobilkami pod značkou AITO. „A ta je považována za vážnou hrozbu pro německé prémiové značky,“ upozorňuje německý magazín Automobilwoche.
Jak náročné je v Číně uspět v konkurenci čím dál oblíbenějších lokálních brandů, ukazují i prodeje dalších západních automobilek. Toyota loni udala jen přes 64 tisíc elektrických či plug-in hybridních aut, Honda téměř 37 tisíc, KIA jen přes deset tisíc. Hlasitě na poplach bijí ale hlavně v Německu. Koncernové značky Volkswagen, Audi i Porsche na prodeje v Číně dlouho spoléhaly, teď ale čelí vážnému nebezpečí dlouhodobé ztráty pozic. Pro mnohé z nich byl čínský trh tím celosvětově nejvýznamnějším, zatímco japonské či jihokorejské automobilky mají vedle domácích trhů a Číny i silnou pozici v Severní Americe.
Partner AlixPartners Zhou nicméně poukazuje na velké úsilí a investice, které i německé automobilky vynakládají proto, aby i na trhu s elektromobily uspěly. Investují do výzkumných a vývojových kapacit doma i v Číně, spolupracují s čínskými partnery. Zda to bude stačit, se ukáže velmi rychle v horizontu jednotek let.