Sexshop a 6 dalších firem z Česka se probojovalo do žebříčku nejrychleji rostoucích společností v Evropě

Adam Durčák, zakladatel Růžového slona.

Adam Durčák, zakladatel Růžového slona. Zdroj: e15 Michaela Szkanderová

koc

Šest českých firem a jeden startup působící v Praze se letos probojovalo do prestižního žebříčku nejrychleji rostoucích společností v Evropě, který každoročně sestavují Financial Times (FT) a analytická platforma Statista. Nejvýše z tuzemských podniků se umístil loňský vítěz – distributor fotovoltaických technologií Raylyst, který obsadil 16. místo, a je tak nejrychleji rostoucí firmou v Česku.

„Umístění v žebříčku na takto vysoké pozici i v druhém hodnoceném období samozřejmě považuji za velký úspěch. Zdaleka jsme totiž nerostli z nuly, velký kus práce už jsme měli za sebou, přesto jsme díky rozvoji našeho portfolia, distribučního řetězce i situaci na trhu rostli tak vysokým tempem,“ okomentoval výsledek zakladatel a majitel Raylystu Jan Kameníček.

Mezi dalšími českými zástupci v žebříčku jsou prodejce tepelných čerpadel a fotovoltaiky Woltair (67. místo), ostravská společnost Skladon (494. místo), která internetovým obchodům poskytuje kompletní logistiku, Volmet (533. místo), sexhop Růžový slon (895. místo), ROUVY (996.místo), provozovatel aplikace pro domácí trénování jízdy na kole, či startup NúNú (468.) z Islandu, který řídí z Prahy český fintech Orka Ventures.

„NúNú je pro Orka Ventures významným úspěchem a dokazuje, že firmy s českou DNA mají sílu konkurovat i na evropské úrovni. Jde o výsledek naší tvrdé práce a správně zvolených strategií jak v Praze, tak na Islandu, kde je NúNú lídrem trhu se 130 tisíci klienty a souhrnnou hodnotou poskytnutých úvěrů téměř 7 miliard korun,“ uvádí generální ředitel a akcionář Orka Ventures Ondřej Šmakal.

Žebříček zahrnuje tisícovku evropských firem s nejdynamičtějším růstem tržeb v období 2020 až 2023, měřeným složenou roční mírou růstu (CAGR). Podmínkou pro účast v letošním žebříčku je, že firma musela mít v roce 2020 tržby nejméně 100 tisíc eur (2,5 milionu korun) a v roce 2023 pak 1,5 milionu eur. Další podmínkou je nezávislost – společnosti nesmí být dceřinou firmou ani pobočkou jiného podniku a musí mít sídlo v Evropě. 

Nejrychleji rostoucí evropskou firmou se letos stala polská Menlo Electric, specializující se na distribuci solárních a obnovitelných energetických technologií. Druhou příčku obsadila britská společnost Allica, působící v oblasti finančních služeb, technologií a pojištění. Třetí místo patří německé marketingové a reklamní firmě Almedia. Do první pětice se zařadily také italské společnosti Olla Home Solution a Raya. Celkově dominují žebříčku firmy z Itálie, Německa, Francie a Británie, které tvoří více než tři čtvrtiny všech zařazených podniků.

VIDEO:V Americe se líp shání lidi. Z Trumpa jsme ale všichni nervózní, řekl pořadu FLOW Kren ze Safetiky.

Video placeholder
FLOW: V Americe se líp shání lidi. Z Trumpa jsme ale všichni nervózní, říká Kren ze Safetiky • Zdroj: e15
OSZAR »