Lepší než holter. Český pás na sledování srdce získal investici desítek milionů korun
Tenhle příběh začal setkáním kardiologa Tomáše Skály a amerického podnikatele Stephena Burkeho u vína. Rozebírali, jak složité a nákladné je dlouhodobé sledování srdce, a začali přemýšlet nad dostupným, přesným a pohodlným zařízením. Tehdy se zrodila první myšlenka startupu Kardi Ai, která vyústila v chytrý hrudní pás se zapojením umělé inteligence. Startup právě dokončil investiční kolo, ve kterém získal 1,1 milionu eur (cca 28 milionů korun), za něž chce dokončit klinické zkoušky a expandovat do zahraničí.
Injekci získal medicínský startup od stávajících investorů BrightCap Ventures, DEPO Ventures a Garage Angels a nově také od Lumus Investment Collective a andělského investora. Zbývá ještě doplnit jména dalších zakladatelů startupu, což jsou Pavel Digaňa a David Skála.
Startup už pomohl odhalit více než 250 závažných případů arytmií, které by jinak zůstaly bez povšimnutí a mohly vést k vážným následkům, jako jsou mrtvice, srdeční selhání nebo brzký nástup demence.
A jak chytrý pás funguje? Kardi Ai kombinuje reálné měření EKG pomocí hrudního pásu, chytrou aplikaci a vlastní modely umělé inteligence pro zpracování a vyhodnocení EKG signálu.
Klíčovou předností řešení Kardi Ai je schopnost výrazně zvýšit šanci na odhalení srdečních potíží, které často přicházejí nečekaně. Tradiční metody jako 24hodinová Holterova monitorace mají statisticky záchytnost arytmií kolem pěti procent, mimo jiné kvůli omezenému časovému rozsahu měření. Kardi Ai díky možnosti každodenního používání a analýze reálného EKG pomocí umělé inteligence dosahuje záchytnosti až 29 procent mezi svými uživateli.
Právě možnost kontinuity záznamu a jednoduchost hrají klíčovou roli v tom, že pomáhá odhalit problémy, které by jinak zůstaly bez povšimnutí. „Tradiční 24hodinové měření často nestačí. Arytmie se objevují náhodně – a když je nezachytíte ve správný moment, jako by neexistovaly. S pásem Kardi Ai mohou uživatelé měřit každý den. A právě to dramaticky zvyšuje šanci na odhalení problému včas,“ vysvětluje profesor Tomáš Skála, spoluzakladatel a vědecký ředitel Kardi Ai.
Spolu s investicí přichází i zásadní změna ve vedení společnosti. Novým CEO Kardi Ai se stal Vlastimil Hrabal, zkušený podnikatel a manažer s mezinárodním přesahem. Hrabal byl jedním z prvních investorů ze strany přátel a rodiny a v uplynulém roce působil jako provozní ředitel. Ve funkci nahrazuje Stephena Burkea, který nadále zůstává výkonným ředitelem a předsedou představenstva a bude i nadále hrát klíčovou roli ve strategickém rozvoji společnosti.
„Teď nastal čas dostat tuto technologii za hranice Česka. Chceme se stát evropským lídrem v oblasti dlouhodobého monitoringu srdce a věříme, že právě kombinace dat, klinické validity a jednoduchosti může zásadně změnit přístup k prevenci kardiovaskulárních onemocnění,“ říká Vlastimil Hrabal.
V první fázi míří Kardi Ai do Polska, na Slovensko, do Bulharska a Rumunska. Ve druhé vlně plánuje vstup do Spojených arabských emirátů a Indie, kde je silná poptávka po dostupných technologiích pro prevenci a včasnou diagnostiku kardiovaskulárních problémů. „Expanze přichází v klíčový moment. Trhy, kam míříme, mají podobné výzvy jako Česko – vysoký výskyt kardiovaskulárních onemocnění, přetížený zdravotní systém a rostoucí zájem o digitální zdravotní péči. Věřím, že právě tam může Kardi Ai pomoci nejvíc,“ dodává Hrabal.
Společnost v současnosti pracuje na klinické zkoušce ve fakultních nemocnicích v Olomouci a v Ostravě a spolupracuje s více než 20 nemocnicemi a přibližně 130 kardiology po celé republice.