Půl milionu seniorů si stále nechává posílat důchody poštou. Jen letos přijdou o tisícikorunu

Cena za hotovostní výplatu penze není úplně nízká, a to nejen pro lidi s minimální, ale i podprůměrnou penzí. Od února se více než dvojnásobně zvýšila.

Cena za hotovostní výplatu penze není úplně nízká, a to nejen pro lidi s minimální, ale i podprůměrnou penzí. Od února se více než dvojnásobně zvýšila. Zdroj: e15 (Midjourney)

Pavel Otto

Vyplácení starobních, invalidních nebo pozůstalostních penzí v hotovosti je už několik let na ústupu, přesto ho stále využívá mnoho lidí. Podle aktuálních údajů České správy sociálního zabezpečení jich je téměř půl milionu, představují šestinu všech příjemců důchodů. A drtivě mezi nimi převažují senioři. Zatím je neodradilo ani letošní výrazné zdražení služeb České pošty, které bude v dalších letech zřejmě pokračovat.

„Důvody, proč si lidé nechávají vyplácet důchod na poště nebo pochůzkou na adrese, jsou zvyk, absence bankomatů v obcích či důvěra v Českou poštu,“ říká mluvčí státního podniku Matyáš Vitík.

Jen v březnu Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) rozeslala přes 2,8 milionu penzí. Z toho bylo v hotovosti vyplaceno více než 490,5 tisíce, tedy asi 17 procent.

Počet příjemců klesá

Ze statistik plyne, že počet seniorů, kteří si přebírají důchod na poštovní přepážce nebo si ho nechávají doručit domů, trvale klesá. Například v lednu 2024 ČSSZ prostřednictvím pošty vyplatila 580 tisíc penzí, v listopadu jich bylo 524 tisíc. A zatímco na přelomu roku množství příjemců upřednostňujících hotovostní výplatu kleslo pod dvacet procent, ještě koncem minulé dekády představovalo zhruba 35 procent.

„Důvodem tohoto trendu je skutečnost, že lidé, kteří odcházejí v posledních letech do starobního důchodu, jsou už zvyklí pracovat s internetbankingem, disponují bankovními účty,“ dodává Vitík.

Cena za poštovní služby přitom není úplně nízká, a to zejména pro lidi s podprůměrnou penzí. Od února se více než dvojnásobně zvýšila a činí 78 korun za jednu výplatu. Na zdražení se loni dohodlo ministerstvo vnitra s rezortem práce a sociálních věcí. Pošta od lidí poplatek nevybírá, hradí ho ČSSZ. „Každému, kdo si nechává peníze posílat poštou, je tato částka strhávána z důchodu,“ potvrdila Tereza Slámová ze správy.

Opatření kritizují některé organizace. „Dále se prohlubuje diskriminace těch, kteří nevyužívají online služby. Brání jim v tom výše příjmu či zdravotní a jiná omezení,“ uvádí šéfka Linky seniorů Klára Gramppová Janečková.

Lidé, kteří nemají bankovní účet nebo nevyužívají k výplatě penze konto svých blízkých, tak pouze za tento rok zaplatí přes ČSSZ poště skoro 900 korun. Poplatek navíc časem opět stoupne. Vitík však vylučuje, že by k tomuto kroku pošta sáhla ještě letos.  

ČSSZ proto všem svým klientům doporučuje, aby využívali bankovní služby, které jsou pohodlnější a také bezpečnější. Například přímo na poště je možné si zřídit účet v ČSOB nebo Poštovní spořitelně, u nichž se za posílání důchodu nic neplatí.

Výjimku mají penzisté, kterým byl důchod přiznán před lednem 2010, což jsou většinou lidé starší osmdesáti let. Za ně i nadále hradí poštovné ČSSZ.

Vede východ Evropy

Z evropských zemí je nejrozšířenější vyplácení důchodů v hotovosti na Slovensku, v Rumunsku a v Bulharsku. Naopak v Estonsku dostávají penzi v hotovosti převážně jen obyvatelé řídce osídlených oblastí. V Německu, Rakousku či ve Skandinávii tato forma prakticky už vymizela.

Volby do Poslanecké sněmovny ČR 2025

V roce 2025 se v ČR konají volby do Poslanecké sněmovny. Aktuální volební průzkumy, termín a čas voleb, strany, kandidáty, postup ve volební místnosti a volební systém ČR pro parlamentní volby 2025 shrnují následující články:

Termín, strany, kandidáti a systém Volební průzkumy Voličský průkaz Jak volit? Volby ze zahraničí Volební místnosti Kroužkování a preferenční hlasy Volební lístky Volební komise

OSZAR »