Aktualizováno: Trumpovy celní hrozby rozkolísaly trhy. Firmy zvažují zdražení i přesuny výroby
Americký prezident Donald Trump po jednání vlády novinářům řekl, že pokud se mu nepodaří vyjednat nové obchodní dohody, cla se po devadesátidenní pauze opět vrátí na vyšší úroveň. Odklad platnosti vyšších cel oznámil Trump ve středu. I přes tento ústupek ale USA dál uplatňují plošné desetiprocentní clo.
„Dohody musejí být férové pro obě strany,“ prohlásil Trump. Oznámení odkladu cel vyvolalo na trzích okamžitou euforii – akcie prudce rostly, což podle listu The Guardian vedlo ke spekulacím o možné manipulaci trhem a zneužití neveřejných informací, takzvaném insider tradingu.
Trump na dotaz jednoho z novinářů ohledně možné manipulace trhu neodpověděl. Insider trading označuje obchodování s akciemi na základě neveřejných informací, což je ve většině zemí nezákonné.
Trhy reagují skokově oběma směry
Ve čtvrtek však nadšení na burzách vyprchalo a akcie se opět propadaly. Technologický index Nasdaq odpoledne klesal o 3,4 procenta na 16 356 bodů, index S&P 500 ztrácel 2,7 procenta na 5310 bodů a Dow Jonesův index odepisoval 2,2 procenta na 39 723 bodů.
„Čeká nás období výrazné volatility. Takové výkyvy jsou běžné, když panuje nejistota. Nemám žádný excelovský model, který by mi řekl, co bude dál,“ komentoval situaci investor Jim Carroll pro agenturu Reuters.
Strategický poradce Michael Brown připomněl, že desetiprocentní clo uvalené na všechny státy je mimořádně razantní opatření. „Po včerejší euforii přichází střízlivější pohled. Nejhorší scénář se sice podařilo odvrátit, ale žádná idyla to není. Čeká nás devadesát dní obrovské nejistoty,“ uvedl.
Pokles akcií podle analytiků souvisí právě s nejasností ohledně dalšího postupu Trumpa v jeho celní politice. Když byl Trump ve čtvrtek dotázán na vývoj na burze, odpověděl, že žádný pokles neviděl, protože je zavřený na jednání kabinetu. Ministr financí Scott Bessent pak dodal, že inflace klesá, ropa zlevňuje a trh s dluhopisy je silný, takže prý nepozoruje nic neobvyklého.
Cla pro Čínu stoupla na 145 procent
Ve čtvrtek Bílý dům potvrdil, že celkové clo na dovoz zboží z Číny činí 145 procent. Oznámení vedlo k dalším propadům na burze. „Dnešní celní politika zanechává řadu otázek ohledně budoucnosti vztahů s Čínou. Jsme stále v oblasti neznáma – a trh nesnáší nejistotu. Čína je klíčový obchodní partner s rozsáhlými vazbami,“ upozornil J. J. Kinahan, šéf obchodníka s akciemi IG North America.
„Obchodní válka se nyní mění v přímou konfrontaci mezi USA a Čínou,“ uvedli analytici Rabobank. „Mohli bychom být opět svědky eskalace a deeskalace zároveň, což by trhy táhlo různými směry,“ dodala instituce.
A přestože je širší obchodní válka pozastavena, rizika pro zdraví americké ekonomiky zůstávají. Trumpův krok je podle analytiků investiční banky J.P. Morgan pouze „koncem začátku“.
Nedostupnost některých výrobků v Americe
Čínští vývozci se snaží zmírnit dopad vysokých amerických cel – která nově dosahují trojciferných hodnot – především tím, že zvyšují ceny pro americké zákazníky. Zároveň zrychlují přípravy na diverzifikaci svých aktivit a hledají nové trhy mimo Spojené státy.
Podle Ryana Zhaa, ředitele společnosti Jiangsu Green Willow Textile, by američtí spotřebitelé mohli už v červnu narazit na nedostupnost některých výrobků. Některé americké firmy totiž kvůli novým clům zastavily své plány na dovoz textilu z Číny.
Podle odhadu Juliana Evanse-Pritcharda, hlavního ekonoma pro Čínu společnosti Capital Economics, se kvůli clům ve výši přibližně 145 procent mohou čínské dodávky do USA během příštích dvou let propadnout až o 80 procent. Tento odhad zveřejnil ve čtvrtek večer.
Velká nejistota pro firmy
Firmy s rozsáhlými a složitými dodavatelskými řetězci – od Číny po Německo – už teď řeší, jak se jich nová cla dotknou. Zároveň zvažují zdražení svých produktů.
„Vývoj kolem cel – ať už jde o opatření USA, nebo o reakce EU a dalších zemí – je v současnosti mimořádně dynamický a nepředvídatelný. Situaci proto pečlivě analyzujeme, zejména z pohledu našich nákupů a cenové politiky,“ uvedl německý oděvní řetězec Hugo Boss.
Právě Hugo Boss a další firmy teď řeší, co bude po uplynutí devadesátidenní pauzy, kterou Trump nově vyhlásil.
Změny dopadají i na technologické giganty. Apple si například pronajal nákladní letadla, aby stihl přepravit z Indie do USA až 600 tun iPhonů – tedy zhruba 1,5 milionu přístrojů.
Analytici přitom upozorňují, že ceny iPhonů v USA by mohly výrazně vzrůst. Apple je totiž stále silně závislý na výrobě v Číně, na jejíž zboží se teď vztahují nejvyšší Trumpova cla.
„Devadesátidenní pozastavení cel sice vypadá jako dočasná úleva, ve skutečnosti ale zvyšuje nejistotu firem,“ upozornila finanční poradkyně Anita Wrightová ze společnosti Bolton James.
Trump sice tvrdí, že chce výrobu vrátit zpět do USA, ale kvůli neustále se měnícím pravidlům je podle expertů pro firmy riskantní dlouhodobě investovat. Týká se to hlavně odvětví jako zelená energetika, kde návratnost investic trvá roky.