Lidé více spoří na důchod. V novém penzijku se objem úložek zvýšil o miliardy
Častá medializace problémů spojených se stárnutím populace, která brzy začne škrtit důchodový systém, přispívá k tomu, že se lidé více zajišťují na nevýdělečnou fázi života. Svědčí o tom aktuální údaje Asociace penzijní společností (APS), podle nichž za první čtvrtletí letošního roku poměrně výrazně stoupl objem prostředků v novém doplňkovém penzijním spoření. To zároveň posílilo o další účastníky, kteří částečně přešli z původních transformovaných fondů.
„I přes turbulence na světových trzích přibylo v novém penzijku, které umožňuje akciové investice, téměř 40 tisíc nových účastníků a objem prostředků se zvýšil o patnáct miliard korun,“ říká šéf APS Aleš Poklop.
Celkový počet střadatelů se pohybuje těsně pod čtyřmi miliony, přičemž v doplňkovém penzijním spoření byly na konci kvartálu přes dva miliony účastníků. Takzvané penzijní připojištění, do kterého se už nedá vstupovat, má 1,9 milionu účastníků. „Ti buďto přecházejí do nového penzijka, nebo postupně plní podmínky pro výběr a své prostředky začnou čerpat,“ dodává Poklop.
Starobní penzisté se spořením skončili
Ve třetím pilíři penzijního spoření na konci letošního prvního čtvrtletí ukládalo peníze a investovalo zhruba 3,95 milionu účastníků, což bylo o 34 tisíc méně než na konci roku.
„Uplynulý kvartál byl z pohledu nárůstu počtu účastníků v doplňkovém spoření průměrný. V případě penzijního připojištění ve starých fondech jsme zaznamenali nižší tempo úbytku účastníků, kdy jsme se po dvou letech vrátili na číslo z prvního kvartálu 2023,“ uvádí mluvčí APS Jan Sedláček.
Důchodové kalkulačky na e15
Spočítejte si pomocí našich kalkulaček výši starobního důchodu, osobní vyměřovací základ a důchodový věk:
I když se celkově počet účastníků ve třetím spoříicím pilíři snižuje, podle penzijních společností to není nic překvapivého. „Pokles byl očekávatelný. V roce 2024 začala platit nová legislativa, která odebrala státní příspěvky starobním důchodcům s penzijkem. Proto někteří opustili systém dříve, než by to normálně udělali,“ dodává Sedláček.
Podle odhadů se vládní opatření zásadně dotklo čtvrt milionu penzistů, kteří k loňskému červenci nezavršili minimální pětiletou lhůtu spoření. Ti měli v případě ukončení smlouvy nárok jen na jednorázové odbytné a museli se rozloučit se všemi bonusy od státu, které jim byly přiznány.
Navzdory tomu, že důchodové připojištění meziročně opustilo větší množství lidí starších 60 let, nešlo o dramatický odliv. „Ačkoliv byl rok 2024 rekordní z hlediska počtu nově uzavřených smluv, počet ukončovaných smluv byl kvůli novým pravidlům vyšší než obvykle a výsledkem pak byla záporná bilance vstupujících a vystupujících ze systému,“ vysvětluje mluvčí APS.
Lidé mají naspořeno přes 610 miliard
Penzijní společnosti účastníkům spravovaly koncem března majetek za 610,3 miliardy korun. Objem spravovaného majetku v účastnických fondech dosáhl 243,8 miliardy korun a v transformovaných fondech 366,6 miliardy korun.
Příspěvek zaměstnavatele pobíralo ve třetím pilíři na konci prvního čtvrtletí skoro 1,3 milionu účastníků, průměrný měsíční příspěvek zaměstnavatele na penzijní připojištění činil 1102 korun a na doplňkové penzijní spoření 1216 korun.
Nové smlouvy o penzijním připojištění bylo možné uzavírat do 30. listopadu 2012. Od ledna 2013 je možné uzavírat pouze smlouvy o doplňkovém penzijním spoření. To se liší především v nutnosti výběru investiční strategie. Nové fondy už neručí za to, že případná ztráta nesníží úspory klienta, naopak nabízejí možné vyšší zhodnocení. Lidé se mohou prostřednictvím penzijních fondů připojistit za finančního přispění státu od roku 1994.
Od loňského ledna si lidé mohou odkládat peníze na důchod také do daňově zvýhodněného takzvaného Dlouhodobého investičního produktu (DIP). Do něj dosud vložilo peníze víc než 150 tisíc Čechů.