Macron prolomil tabu. Po třech letech si volal s Putinem o Ukrajině
Ruský prezident Vladimir Putin a jeho francouzský protějšek Emmanuel Macron si poprvé po téměř třech letech telefonovali, uvedla ruská státní agentura TASS s odvoláním na prohlášení Kremlu. Tématem hovoru byla podle něj situace na Ukrajině a na Blízkém východě či dodávky obilí. Macronova kancelář podle agentury Reuters uvedla, že francouzský prezident Putina vyzval k příměří na Ukrajině.
Podle Kremlu hovořil Putin s Macronem o situaci kolem Ruskem okupované Záporožské jaderné elektrárny na Ukrajině, ostřelování v Donbasu či vyhlídkách takzvané obilné dohody, která zajišťovala vývoz ukrajinských zemědělských produktů přes Černé moře. Rusko ji v roce 2023 vypovědělo.
Putin opakuje stále stejné důvody invaze
Putin Macronovi zopakoval ruskou pozici, podle níž je pro dlouhodobé urovnání konfliktu na Ukrajině zapotřebí odstranit jeho „základní příčiny“ a vycházet „z reálné situace na místě“. Případná mírová dohoda by měla podle Putina mít „komplexní a dlouhodobou“ podobu, uvedla agentura TASS.
Za „základní příčiny“ konfliktu nyní Moskva označuje například záměr Kyjeva vstoupit do NATO a prozápadní revoluci v roce 2014, která vedla ke svržení proruského režimu na Ukrajině.
Tématem rozhovoru byla také situace ohledně Íránu a obecně na Blízkém východě. Oba činitelé „konstatovali zvláštní odpovědnost Ruska a Francie jako stálých členů Rady bezpečnosti OSN za udržování míru a bezpečnosti, včetně regionu Blízkého východu, jakož i za zachování globálního režimu nešíření jaderných zbraní“, uvedl Kreml.
Macron a Putin budou dál v kontaktu
„Bylo dohodnuto pokračovat v kontaktech za účelem možné koordinace postojů,“ uvádí také prohlášení Kremlu. Podle něj měl asi dvouhodinový rozhovor „věcný“ charakter.
Macronova kancelář podle agentury Reuters uvedla, že rozhovor trval dvě hodiny a že francouzský prezident vyzval k příměří na Ukrajině a k zahájení jednání o ukončení konfliktu. K debatě o Íránu Elysejský palác uvedl, že francouzský prezident zdůraznil, že Teherán musí dodržovat své závazky vyplývající ze Smlouvy o nešíření jaderných zbraní a plně spolupracovat s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE).
Naposledy spolu tato dvojice prezidentů telefonovala 11. září 2022, tedy několik měsíců poté, co Rusko Ukrajinu vojensky napadlo. Začátkem června hovořil Putin s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Loni v listopadu pak s ruským prezidentem měl telefonát bývalý německý kancléř Olaf Scholz.
VIDEO: Vzpínající se lev a Pavučina: dvě citelné rány pro dva blízké spojence - Rusko a Irán, řekl analytik Bříza ořadu FLOW
