REsummit 2025: Vltavská filharmonie otevře v roce 2033. Odporu veřejnosti vůči stavbě se její tvůrci nebojí
Co čeká český realitní trh? Jak budou vypadat města budoucnosti a kde hledat odpovědi na současné výzvy v bydlení, infrastruktuře či v urbanismu? Na tyto otázky hledal odpovědi REsummit 2025, který v úterý nabídl komplexní pohled na klíčová témata a propojil desítky osobností z oblasti developmentu, investic, architektury i veřejné správy.
Den plný inspirace bylo možné sledovat také na streamu pro premium uživatele, který najdete na konci tohoto článku.
Hned v první části letošní konference REsummit, kterou moderoval zástupce šéfredaktora Adam Váchal, se hosté věnovali tématu stavebního zákona a digitalizaci stavebního řízení. Ministerstvo pro místní rozvoj se aktuálně podle Evy Pavlíkové, vrchní ředitelky sekce IT na MMR, soustředí na to, aby byl nový systém stavebního řízení skutečně spuštěn podle posledního plánu, a to nejpozději 1. ledna 2028. Během června by rádi měli k dispozici veškeré informace pro vypsání veřejné zakázky, během prázdnin by se pak mělo rozhodnout, jakou formou, uvedla na REsummitu.
Podle poslance Jiřího Havránka je klíčové, aby se stihla veřejná zakázka vypsat ještě do voleb. Připomněl zároveň, že alfou a omegou pro stavební rozvoj je ale územní plánování. Náměstek primátora hlavního města Prahy Petr Hlaváček uvedl, že na přelomu letošního září a října by mělo proběhnout jeho další projednání, tak aby mohl být příští rok skutečně schválen.
Klíčová je stabilita v územním plánování a ochota hledat shodu
Jaká je budoucnost Prahy? „Cyklus developera je stejný, ze začátku se snažíte přežít,“ uvedl šéf holdingu Trigema Marcel Soural hned na úvodu panelu nazvaného "Města pro budoucnost očima vizionářů“, který moderoval šéfredaktor e15 Nikita Poljakov. „Development je bezesporu byznys a jeho cílem je vydělat peníze. Zároveň si nemůžete zkazit jméno. Aby se mohlo stavět ve velkém, je potřeba stavět efektivně. Každá stavba nemusí být umělecké dílo,“ uvedl Dušan Kunovský z Central Group. Klíčem k velkému objemu nové výstavby je podle něj typizace a správné posouzení lokality – ne každé místo si zaslouží výjimečnou architekturu, ale některá ano. Gros ziskovosti ale leží podle něj v dostupnějším bydlení pro vyšší střední třídu.
„Klíčová je pro nás stabilita v územním plánování a ochota hledat shodu napříč sektory i volebními obdobími. Máme za sebou roky určité kontinuity a projekty, které běží bez ohledu na politické změny. Pokud se podaří dotáhnout zásadní věci jako nový stavební zákon, digitalizace procesů nebo metropolitní plán, může to být jen krůček k tomu, aby se rozvoj města skutečně rozhýbal,“ dodal Leoš Anderle, výkonný ředitel Sekyra Group.
Praha by se podle Kunovského měla začít plánovat jako metropole pro více než dva miliony obyvatel. To znamená zcela jiný přístup k rozvoji města – systematický, dlouhodobý, a především efektivní.
„Jsme na přelomu, kdy chceme stavět hezké domy, architekturu, která bude zapamatovatelná,“ řekl Soural z Trigemy. Zároveň podle něj roste u developerů chuť tvořit trvalou hodnotu – nejen rychlý zisk. „Dostali jsme se do fáze, kdy nás oslovuje tvořit hodnotu,“ dodal Soural.
Na změnu uvažování upozornil také Petr Palička z EP Real Estate: „Velcí developeři už nejsou pod takovým ekonomickým tlakem, že by museli zachraňovat každý milion. Díky tomu se mohou víc soustředit na kvalitu a výsledek.“ Podle něj je to klíčový posun – možnost přemýšlet v delším horizontu a stavět město, které obstojí i v čase.
V navazujícím bloku pak Jana Hrabětová, redaktorka e15, vyzpovídala Karla Týc, partnera pro oblast Real Estate a Development v investiční skupině Natland, a věnovali se tématu „Bydlení za Prahou“. „Ne všechna města jsou připravena na to, aby tam nějaký velký developer šel a měl to město změnit,“ řekl Týc. Development je podle něj především o domluvě.
Rodiny s dětmi stále častěji bydlí v nájmu
Dalším tématem konference bylo nájemní bydlení. Podíl domácností, které žijí v nájmu, se zvyšuje. Za rok 2024 se postavilo zhruba 30 tisíc bytů, což je mnohem méně, než je potřeba. V Praze by bylo potřeba ročně postavit 10 tisíc bytů, ale staví se jich zhruba šest tisíc. Právě proto zájem o bydlení v nájmu roste. Bytů je ale málo, a tak se předpokládá, že výše nájmu do budoucna poroste. Hraje roli i stárnutí populace, kdy budou stále více potřeba domovy pro důchodce. „Mezi zákazníky Ulovdomov jsou stále více rodiny s dětmi, které se už smířily s tím, že budou žít v nájmu,“ řekl Michal Hrbatý z .cz.
Stoupá poptávka po kvalitních kancelářských budovách
Další panel REsummitu se věnoval investičním nemovitostním fondům. Pro Čechy je investování do nemovitostí hned na druhém místě. Na prvním jsou právě nemovitostní fondy. „Investika je druhým největším realitním fondem, zájem je obrovský,“ uvedl Jaroslav Kysela, člen představenstva Investiky. „Je tady poptávka po produktu, který je dlouhodobý a stabilní. Souhlasím s tím, že je dobré diverzifikovat, ale zároveň se nedá říct, že je špatné investovat do něčeho, co je podložené cihlou,“ dodal. Podle něj roste i zájem o kvalitní kancelářské budovy, kdy zaměstnavatelé chtějí své zaměstnance motivovat, aby do kanceláří chodili.
Trendem jsou i obchodní centra. „Obchodní centra kvůli covidu posílila. Podle mě kamenné obchody přežijí. Lidé se rádi potkávají a rádi spolu tráví čas. Díváme se na to, jak to dělají v zahraničí. Silou obchodních center jsou služby a zábava, prostě multifunkční prostor,“ uvedl developer a investor Richard Morávek.
Hlavní nádraží se inspiruje i v zahraničí
Budoucnosti pražských nádraží, a především hlavního nádraží Praha, se věnovala další část REsummitu, kterou opět moderoval zástupce šéfredaktora e15 Adam Váchal. Město by mělo ke konci roku směřovat k tomu, že vznikne nějaká forma zadání pro tři různé cesty, jimiž by se dopravní uzel v budoucnu mohl vydat, popsal náměstek primátora Petr Hlaváček (STAN), jak metropole pokročila od loňského REsummitu. Z nich by se pak mělo vytipovat, kterým směrem se v projektu vydat dál, například formou architektonické soutěže, dodal Hlaváček. Petr Návrat, managing partner společnosti ONplan, popsal, že připravovaná transformace je nyní v procesu budování shody. Prvním krokem podle něj bylo, že se začali dívat pro inspiraci do zahraničí. Generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda zdůraznil, že „s hlavním nádražím se opravdu musí něco stát, jelikož kapacitně opravdu nestačí“. „Chce to modernizaci a je na nás na všech, jak to uděláme,“ dodal.
Vltavská filharmonie počítá s podporou veřejnosti
Závěrečným bodem REsummitu byla diskuze o tom, jak v Česku postavit budovu filharmonie, kterou otevřel svou prezentací architekt a urbanista Martin Krupauer. Popsal že budova bude otevřena 24 hodin, sedm dní v týdnu, 365 dní v roce. Dnes je hotová podrobná architektonická studie a rozpracovaná dokumentace pro stavební povolení, které by projekt chtěl získat příští rok, tak aby bylo možné následující rok začít stavět, uvedl architekt. Vltavská filharmonie by pak měla otevřít své dveře prvním návštěvníkům v roce 2033, dodal Krupauer. Filharmonií by pak mohly projít více než tři miliony návštěvníků ročně.
Na dotaz, zda je skutečně možné dodržet tento časový harmonogram, odvětil Hlaváček, že projektu se všichni opravdu naplno věnují, pracuje na něm skvělý tým a je zde skutečně „vůle ho postavit“. Architekt Jan Magasanik ze světově úspěšného dánského studia BIG, které vyhrálo soutěž na Vltavskou filharmonii, uvedl, že projekt má ambiciózní plán, protože se ho všichni chtějí dožít.
Nebojí se ale město toho, že do plánu nakonec vstoupí lidé žijící v okolí chystané stavby? Podle Hlaváčka nikoli, protože nakonec na místě, které je v současnosti ošklivé, vznikne klidná oáza, již veřejnost ocení a už dnes jí projevuje podporu. Jako příklad zmírnil parkouristy, kteří na místě trénovali a obávali se zániku legendárního parkourového spotu. Podle Magasanika projekt tyto obavy reflektuje a počítá například s tím, že na místě vzniknou elementy, které budou moci využívat. Konfliktu s veřejností se nebojí také z toho důvodu, že proces podle něj bude transparentní, což fungovalo u podobných staveb v zahraničí, například koncertní haly Walta Disneyho v Los Angeles.
Letošní REsummit můžete zhlédnout online níže v případě, že jste členem premium e15.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!