SPD se zastal soud, vnitro podle něj porušilo práva hnutí. Ministerstvo se ale omlouvat nemusí

Šéf SPD Tomio Okamura.

Šéf SPD Tomio Okamura. Zdroj: ČTK

ČTK

Ministerstvo vnitra porušilo práva hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD), když ho zařadilo do zprávy o extremismu za druhé pololetí roku 2020. Ve čtvrtek o tom nepravomocně rozhodl Obvodní soud pro Prahu 7. Omluvu SPD ale soud nepřiznal. Proti rozhodnutí lze podat odvolání k Městskému soudu v Praze.

Hnutí žádalo omluvu kvůli tomu, že ho ministerstvo ve zprávě označilo za xenofobně zaměřenou populistickou skupinu a přisoudilo jí dominantní úlohu při projevování předsudečné nenávisti. Podle soudkyně Ivy Kaňákové ale nebyla naplněna podmínka ministerstva, podle které by pro zařazení do zprávy musely být podobné projevy dominantní složkou aktivity hnutí.

Omluva SPD není třeba

Zásah do práv ale podle soudkyně nebyl tak významný, aby bylo nutné SPD přiznat omluvu. „Soud má za to, že v daném případě postačí konstatování porušení práva,“ řekla Kaňáková.

Právní zástupce SPD v závěrečné řeči uvedl, že ve druhé polovině roku 2020 nebyla dominantní rétorikou hnutí ta, kterou zpráva zmiňuje. Naopak se podle něj strana věnovala řadě jiných témat. V závěrečné řeči také odmítl tvrzení, že projevy strany byly xenofobní.

VIDEO: Na německých platech trvám. S Ficem je složitá domluva, uvedl premiér Fiala v pořadu FLOW

Video placeholder
FLOW: Na německých platech trvám. S Ficem je složitá domluva, uvedl premiér Fiala

Podle zástupce ministerstva vnitra ale představitelé hnutí vystupují tak, že jejich výroky překračují hranice svobody projevu. V závěrečné řeči uvedl, že jejich cílem je podle něj vyvolávání strachu a nenávisti. Hnutí podle něj například nerozlišuje mezi islámem a islamismem, rétoriku SPD zástupce vnitra přirovnal k rétorice nacistické strany NSDAP ze 30. let minulého století.

Soud původně loni na jaře nařídil, že se úřad musí omluvit. Městský soud v Praze však v září rozsudek zrušil a spor vrátil k obvodnímu soudu.

Soudy řeší v souvislosti se zprávami o extremismu několik žalob hnutí na ministerstvo vnitra. V jednom ze sporů soud podle Hospodářských novin žalobu v říjnu nepravomocně zamítl, v dalším dosud nerozhodl.

Volby do Poslanecké sněmovny ČR 2025

V roce 2025 se v ČR konají volby do Poslanecké sněmovny. Aktuální volební průzkumy, termín a čas voleb, strany, kandidáty, postup ve volební místnosti a volební systém ČR pro parlamentní volby 2025 shrnují následující články:

Termín, strany, kandidáti a systém Volební průzkumy Voličský průkaz Jak volit? Volby ze zahraničí Volební místnosti Kroužkování a preferenční hlasy Volební lístky Volební komise

OSZAR »