Kolik stojí nejdražší tenisky na světě? Podívejte se, jak vypadají a z čeho jsou
Tenisky už dávno nejsou jen praktickým doplňkem na sport nebo volný čas. Staly se sběratelskou vášní i investicí. V roce 2025 dosáhne globální trh s teniskami tržeb přes 2,1 bilionu korun, přičemž hlavním tahounem zůstávají Spojené státy. Kromě ceny roste i objem – do roku 2030 má být na celém světě až 1,5 miliardy párů tenisek. Kultura limitovaných edic a exkluzivních kolaborací žene ceny dál vzhůru. Kolik zaplatili sběratelé za ty úplně nejcennější páry? Proklikejte se na nejdražší tenisky všech dob.
10. Láska ve stříbře. Limitka pro Jordana
Cena: 1,3 milionu korun
Na desátém místě se nachází jeden z nejvíce přehlížených, ale mimořádně cenných párů tenisek Air Jordan, takzvané Silver Shoes – stříbrné edice modelu Jordan 1. Na rozdíl od většiny sběratelsky ceněných bot nebyly nošeny během zápasu ani nesouvisejí s žádným konkrétním sportovním výkonem. Jejich hodnota spočívá v příběhu a v extrémně omezeném množství. Vyrobeno bylo pouze deset párů, přičemž jeden z nich darovala slavnému basketbalistovi Michaelu Jordanovi ke 32. narozeninám jeho manželka.
Tato kombinace osobního významu a limitované dostupnosti vynesla botám na aukci částku 60 tisíc dolarů, tedy přibližně 1,3 milionu korun. Vlastnit takový pár znamená vlastnit nejen vzácný sběratelský kousek, ale i předmět s intimní vazbou na život jedné z největších sportovních ikon.
9. Drake daroval, fanoušek vydělal
Cena: 2,2 milionu korun
Spolupráce Nike a kanadského rappera Drakea přinesla řadu úspěšných modelů, mezi nimi i limitovanou edici Air Jordan 12 OVO z roku 2016. Model se vyznačuje elegantním bílým koženým provedením a nese značku OVO, tedy October’s Very Own, pojmenovanou po Drakeově hudebním labelu a módní značce. Přestože několik verzí Air Jordan 12 OVO zaznamenalo silné prodeje, jeden konkrétní pár získal výjimečnou pozornost.
Během zápasu Toronto Raptors totiž Drake věnoval tyto tenisky s maloobchodní cenou lehce nad 200 dolarů jednomu fanouškovi v publiku. Ten je následně prodal na eBay za částku okolo 100 tisíc dolarů, tedy více než 2,2 milionu korun. Ačkoliv není potvrzeno, zda pár nesl podpis nebo osobní vzkaz, prodej se svou cenou zapsal do historie tenisek Jordan.
8. Z filmu do reality. Samošněrovací Nike MAG
Cena: 2,3 milionu korun
Tenisky Nike Mag se poprvé objevily v kultovním sci-fi filmu Návrat do budoucnosti II z roku 1989, kde je na nohou nosil hlavní hrdina Marty McFly v podání Michaela J. Foxe. Ve filmu šlo o futuristický model se samošněrovacím mechanismem, který byl však v té době pouhým trikem – během natáčení šněrování ovládali technici ručně mimo záběr kamery.
O několik desetiletí později se filmová fikce stala realitou. Nike uvedl limitovanou edici tenisek Mag skutečně vybavenou automatickým šněrováním. Vznikla ve spolupráci s nadací Michaela J. Foxe a celý výtěžek šel na charitu. Do prodeje se dostalo pouhých 89 párů, i díky extrémně omezenému množství se jejich cena dnes pohybuje nad hranicí 100 tisíc dolarů, tedy více než 2,3 milionu korun.
7. Zápas s chřipkou, legenda NBA a tenisky za 2,3 milionu
Cena: 2,3 milionu korun
Tenisky Air Jordan 12 přezdívané „Flu Game“ se zapsaly do historie díky jednomu z nejpamátnějších výkonů Michaela Jordana. V rozhodujícím zápase finále NBA v roce 1997 proti Utahu nastoupil Jordan navzdory těžké nevolnosti, která připomínala příznaky chřipky. I přes vyčerpání odehrál celý zápas, nasbíral 37 bodů a výrazně přispěl k vítězství Chicaga. Na nohou měl právě tyto černo-červené boty, které od té doby nesou přezdívku „Flu Game“.
Pár originálních tenisek z onoho zápasu se později vydražil za více než 100 tisíc dolarů, tedy přes 2,3 milionu korun, a načas držel titul nejdražších tenisek světa prodaných na aukci. Ikonický model se dočká oficiálního návratu v roce 2025, téměř deset let po posledním retro vydání.
6. Každý pár je originál
Cena: 3,3 milionu korun
Nike SB Dunk Low „Paris“ patří k nejvzácnějším a nejvyhledávanějším teniskám na světě. Model byl představen v roce 2002 při příležitosti výstavy „White Dunk: Evolution of an Icon“ v Paříži a vzniklo pouze 150 až 200 párů. Každý z nich je unikátní – svršek zdobí díla francouzského expresionisty Bernarda Buffeta a žádné dva páry tak nejsou zcela totožné.
O exkluzivitě „Paříže“ svědčí i rekordní soukromý prodej, který na začátku roku zveřejnil londýnský obchod Proxyeed. Ten oznámil, že jeden pár těchto bot prodal za 112 300 liber, tedy v přepočtu přes 3,3 milionu korun. Pro srovnání: ještě v roce 2015 se stejné tenisky prodávaly za 8000 liber (237 tisíc korun). Takový nárůst ceny ilustruje, jak obrovský hype kolem tohoto modelu panuje a jak výrazně se některé tenisky proměnily v investiční artikl.
5. Poslední Converse v Jordanově kariéře
Cena: 4,6 milionu korun
Pár tenisek Converse Fastbreak, který Michael Jordan obul během olympijských her v roce 1984, patří k důležitým kouskům basketbalové historie. Jde o poslední boty, které nosil před vstupem do NBA, a zároveň o poslední zápasové tenisky značky Converse, které kdy obul. Model je navíc podepsán Jordanovým vlastnoručním podpisem, což z něj činí vysoce ceněný sběratelský artefakt.
V aukci se tento pár prodal za 190 373 dolarů, tedy přibližně 4,6 milionu korun. Jordan během univerzitních let dával přednost značce Converse kvůli lepšímu kontaktu s hřištěm. Fastbreaky tak nosil nejen při trénincích a zápasech, ale i během přípravných utkání před olympiádou v roce 1984. Tento prodej tak připomíná přechodovou éru v Jordanově kariéře – období těsně předtím, než uzavřel smlouvu s firmou Nike a navždy změnil trh s teniskami.
4. Tenisky z vaflovače. Legendární Moon Shoe za téměř 10 milionů
Cena: 9,7 milionu korun
Tenisky Nike „Moon Shoe“ patří k nejvzácnějším artefaktům v historii značky. Ručně vyrobený běžecký model navrhl v 70. letech spoluzakladatel Nike a atletický trenér Bill Bowerman. Právě on přišel s revolučním nápadem na vaflovou podrážku, když experimentoval s vaflovačem své manželky a vytvořil prototyp s lepší přilnavostí a odpružením, než měly tehdejší běžecké boty.
Název „Moon Shoe“ vznikl kvůli podobnosti otisku podrážky se stopami astronautů na Měsíci. V roce 2019 se tento unikátní pár vydražil v aukční síni Sotheby’s za téměř 10 milionů korun. Kupujícím byl sběratel Miles Nadal.
3. Boty, které spustily revoluci. Jordanovy Air Ships
Cena: 32,6 milionu korun
Na třetím místě se umístil pár basketbalových bot Nike Air Ship, které měl na sobě Michael Jordan během zápasu v roce 1984. Ten se prodal v aukci za 1,47 milionu dolarů – tedy více než 32 milionů korun. Kupujícím byl sběratel Nick Fiorella a prodej představoval historický milník: Šlo o první tenisky nošené při zápase, které překročily hranici milionu dolarů.
Model Air Ship má pro značku Nike zásadní význam – šlo o vůbec první tenisky, které Jordan obul pod hlavičkou firmy, ještě před vznikem slavné řady Air Jordan. Právě úspěch těchto bot vedl k tomu, že Nike nabídla Jordanovi vlastní kolekci obuvi a oblečení, čímž odstartovala éru „signature“ spoluprací sportovců s módními značkami. Série Air Jordan, která dnes čítá už přes 30 modelů, zůstává symbolem inovace, stylu i kultovního postavení tenisek v popkultuře.
2. Nejdražší Yeezy všech dob. Prototyp od Kanyeho
Cena: 40 milionů korun
Prototyp tenisky Nike Air Yeezy 1, kterou měl Kanye West na sobě při vystoupení na předávání cen Grammy v roce 2008, se zapsal do historie jako nejdražší prodaný pár bot ve své době. Tento unikátní model se vydražil v soukromé aukci u Sotheby’s za 1,8 milionu dolarů, tedy zhruba za 40 milionů korun. Tyto boty nejsou jen sběratelskou raritou kvůli ceně. Jde o první prototyp modelu Air Yeezy, který Kanye West navrhl ve spolupráci s Nike, čímž odstartoval svou éru výrazného působení v oblasti módního designu. Ačkoliv jeho spolupráce s Nike nakonec skončila, položila základy značce Yeezy.
1. Zlato na nohy: Drakeovy Air Jordan
Cena: 44 milionů korun
Na vrcholu žebříčku nejdražších tenisek světa se umístil zcela výjimečný pár – zlaté Air Jordan 10 vytvořené ve spolupráci mezi značkou Nike a rapperem Drakem. Tenisky vyrobené z ryzího 24karátového zlata váží přibližně 22 kilogramů a jejich hodnota byla na základě ceny zlata v době výroby (2016) odhadnuta na zhruba dva miliony dolarů, tedy přes 44 milionů korun. Vzhledem k použitým materiálům jde spíš o sběratelský artefakt než funkční obuv, přesto právě tento model zůstává bezkonkurenčně nejdražším párem tenisek, jaký byl kdy vyroben.
Pozn. red.: Žebříček čerpá z několika různých zdrojů (např. apetogentleman.com, godlysoles.com nebo footshop.cz)