Žáci a učitelé budou soutěžit s projekty na témata inspirovaná Japonskem

Petra Čiháková a Kamil Ubr s maskotem české účasti na EXPO 2025  Reném

Petra Čiháková a Kamil Ubr s maskotem české účasti na EXPO 2025 Reném Zdroj: Kancelář generálního komisaře

Petra Čiháková
Knížka Talent a kreativita pro život
3 Fotogalerie
lum
Partner obsahu je EXPO 2025

Vytvořit s žáky či studenty třeba video, obraz, 3D model nebo cokoliv jiného na téma spojené s Japonskem je zadáním do aktuální soutěže pro učitele základních a středních škol. Vznikla v rámci doprovodného programu ke světové výstavě EXPO 2025 a uzávěrka připadá až na poslední den probíhajícího školního roku, tedy 30. června.

Soutěž vyhlásil projekt „Knihy trochu jinak“ ve spolupráci s českou účastí na EXPO 2025 a Národním pedagogickým institutem. Je určen učitelům a učitelkám základních a středních škol, gymnázií, středních odborných škol a středních odborných učilišť.

Cílem je ocenit pedagogy, kteří do výuky přinášejí kreativitu, inovaci a nadšení. Vítěze vybere odborná porota složená z deseti zástupců z oblasti školství, umění, žurnalistiky, psychologie, metodiky i česko-japonské spolupráce. Vítězové získají odměnu v hodnotě pěti tisíc korun na seberozvoj, knihu Talent a kreativita pro život a produkty české účasti na EXPO.

Ocenění proběhne na slavnostním galavečeru 13. října 2025, což je zároveň poslední den světové výstavy EXPO 2025.

Hlavní výzvou pro účastníky soutěže je zapojit žáky do zpracování tématu inspirovaného japonskou kulturou nebo technikou. A to od robotiky, šinkansenů, samurajů, gejš a origami až po manga nebo tradiční řemesla. Hodnotit se bude originalita a inovativnost ve výuce, kreativita ve využívání moderních technologií a výukových metod, míra zapojení žáků a výsledky jejich práce.

„Věřím, že kreativní pedagog je klíčem k tomu, jak v dětech probudit odvahu tvořit, hledat souvislosti a přicházet s vlastními nápady. Česká účast na EXPO 2025 chce ukázat, že vzdělávání není jen o předávání znalostí, ale také o schopnosti vidět svět s otevřeností, empatií a fantazií – a zároveň se učit dotahovat věci do konce a proměňovat nápady ve skutečnost,“ říká koordinátorka programu kreativní výchovy ve školách české účasti na EXPO 2025 a zakladatelka projektu Knihy trochu jinak Petra Čiháková.

Výstupy mohou mít podobu od textových formátů přes videa, audio nahrávky, ilustrace až po animace, 3D modely nebo vizualizace. Nedílnou součástí ale musí být krátké video, ve kterém učitel představí sebe, svou výuku a výsledky žákovských projektů.

"Právě reálné příklady propojování různých neobvyklých témat nám pomáhají odhalovat potenciál učitelů uvolňovat v mladých lidech tvořivost a iniciativu. Těmito neobvyklými tématy jsou nepochybně japonská kultura a technika," doplňuje Kamil Ubr z Národního pedagogického institutu ČR. Více informací lze najít zde.

OSZAR »